بانکی

وکیل دعاوی بانکی

رونق گرفتن و رشد مراودات بانکی در کنار پیچیده شدن عملیات و خدمات بانک‌ها موجب افزایش تعداد و آمار دعاوی بانکی شده است. در این مقاله به تعریف این امر و بررسی ویژگی‌های مربوط به آن می‌پردازیم. دعوای بانکی از جمله دعاوی است که جنبه‌های فنی و تخصصی مختص خود را دارد؛ پس ضروری است بادقت و توجه کافی به این موارد پرداخته شود تا از بروز ضرر و زیان ناشی از عدم رعایت نکات فنی جلوگیری گردد. برای کسب اطلاعات لازم و ضروری با ما همراه باشید.

مراحل انجام کار دادیستا

ارتباط با مشاور و یا وکیل

ارتباط با مشاور و یا وکیل

ارائه مدارک و اسناد

ارائه مدارک و اسناد

اعطا وکالت به وکیل دعاوی بانکی

اعطا وکالت به وکیل دعاوی بانکی

اقامه دعوا

اقامه دعوا

مشاوره و تماس

مجموعه تخصصی گروه وکلای دادیستا  با دراختیار داشتن وکلای مجرب و مسلط به قوانین مربوط و با اتکای به اعتماد شما تا رسیدن به هدف و نتیجه مورد نظرتان در کنار شما خواهد بود . و با اقدامات قانونی و حرفه ای راه رسیدن به این هدف را برای شما هموار خواهد نمود .

۰۲۱۲۲۰۱۸۸۰۹
دادیستا

سوالات متداول

مدت‌زمان رسیدگی به دعوا به عواملی مانند پیچیدگی و گستردگی پرونده و همین‌طور شلوغی دادگاه بستگی دارد؛ اما به طور معمول از 4 ماه تا 2 سال زمان‌بر خواهد بود.
زمانی که شما یک وکیل برای انجام امور حقوقی خود انتخاب می‌کنید، باتوجه‌به موضوع دعوا و ارزش ریالی آن و گستردگی و پیچیدگی موضوع حق‌الوکاله متفاوتی را خواهید پرداخت.
اگر می‌خواهید علیه بانکی که با آن اختلاف دارید اقامه دعوا کنید باید به شعبه حقوقی دادگاه محلی که شعبه بانک در آن واقع شده است، مراجعه کنید.

مدارک مورد نیاز

مدارک شناسایی اصل و کپی
مستندات و ادله اثبات ادعا
قرارداد بانکی در دعاوی بانکی
وثیقه و ضمانت‌نامه در صورت وجود
وکالت‌نامه برای مراجعه به دادگاه

منظور از دعوای بانکی

اشتباهات در محاسبه مبالغ خسارات تأخیر دیرکرد و سود بهره از دیگر دعاوی بانکی می باشند .

هم چنین اشتباهات و تخلفاتی که در اجرائیات ثبت و امور بعدی آن هم چون نظریه کارشناسی ارزیاب ملک ، ابلاغ یا عدم ابلاغ نظریه کارشناسی ارزیاب ، تشریفات مزایده و غیره که ممکن است صورت بپذیرد ، می تواند حقوق مردم را در معرض تضییع قرار دهد که اخذ مشاوره حقوقی بانکی و استفاده از تجربیات وکیل امور بانکی می تواند کمک شایانی نماید و با اخذ دستور موقت توقف عملیات اجرائی از دادگاه و طرح دعوای ابطال مزایده و تشریفات آن و ابطال اجرائیه از بسیاری از امور نا خواسته جلوگیری نمود .

دعاوی گشایش اعتبارات نزد بانک ها ، دعاوی ضمانت نامه های بانکی ، دعاوی ارزی ،دعاوی عقود پیچیده بانکی نیز از عمده موارد دعاوی بانکی بوده اند که در دپارتمان دعاوی بانکی موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی ، بررسی و انجام شده است .

در پرونده های گوناگونی ، اشخاص بالاخص سازندگان املاک با ترهین ملک در بانک و اخذ تسهیلات اقدام به فروش و انتقال ملک رهنی و آپارتمان های احداثی ملک رهنی نموده اند که از سوی دیگر موجب ازدحام اینگونه پرونده های حقوقی ، بانکی در محاکم قضایی شده است .

بدیهی است چگونگی طرح دعوی و ارائه دادخواست در دعاوی بانکی و دفاع در مقابل دعاوی مطروحه از سوی بانک ها مستلزم تجربه و دانش تخصصی حقوق بانکی و آگاهی و بینش کامل از مقررات قانونی و قواعد حقوقی و آیین دادرسی می باشد که این مهم در صلاحیت حقوقدان و وکیل متخصص امور بانکی می باشد.

تمامی اشخاص این حق را دارند تا درصورتی‌که حقی علیه آنان مورد تضییع قرار گرفت به دادخواهی و احقاق حق خود بپردازند. فرقی نمی‌کند دادخواه شخص حقیقی مثل یک انسان و یا یک شخص حقوقی مثل یک بانک باشد. دعاوی که یک طرف آن اعم از خواهان یا خوانده بانک باشد، دعاوی بانکی نامیده می‌شوند. این دعاوی به دو شکل هستند: 1) دعوای بانک علیه بانک 2) دعوای بانک علیه مشتری خود

علل اصلی رخ‌ دادن دعاوی بانکی

برای بروز دعوای بانکی می‌توان علل متفاوتی را ذکر کرد؛ اما همه این موارد دارای نقاط اشتراک و مشابهی نسبت به یکدیگر هستند. عدم ایفا تعهدات چه از جانب مشتری و چه از جانب بانکی دیگر و همچنین بروز اختلاف در تفسیر و اجرا قرارداد از مواردی است که بین تمامی این نوع دعواها مشترک هستند.

انواع دعاوی بانکی

همان‌طور که گفته شده دعوای بانکی به‌صورت کلی به دو نوع بانک علیه بانک و بانک علیه مشتری تقسیم می‌شوند. حال چند مورد از مصادیق آن‌ها را بیان می‌کنیم:

·      دعوای استرداد ضمانت‌نامه و اسناد رهنی

·      طرح دعوا مبنی بر اشتباه بانک در محاسبه وام و سود

·      دعوای فک رهن

·      دعوای باطل کردن شروط در قرارداد بانکی

·      ابطال قرارداد بانکی

·      مطالبه اقساط وام

·      دعاوی ارزی

اختیارات وکیل دعاوی بانکی

وکیل با قبول وکالت موکل خود، نماینده فرد در تمامی مواردی که به آن اختیار داده شده است، می‌شود. با اعطا نمایندگی از جانب فرد به وکیل، دیگر حتی نیازی به حضور موکل در دادگاه نیست. برای اشخاص حقوقی مانند بانک‌ها هم به همین شکل است و وکیل نماینده قراردادی شخصیت حقوقی در دادگاه معرفی می‌شود.

بهترین وکیل بانکی چه ویژگی هایی دارد؟

برای هر حوزه و زمینه داشتن تخصص ضروری است. همان‌طور که در زمینه‌های مختلف حقوقی وکیل متخصص داریم، در زمینه دعاوی بانکی هم وکیل حرفه‌ای و متمرکز در موضوع بانک وجود دارد. برای آشنایی شما با ویژگی‌های وکیل خوب چند مورد را ذکر می‌کنیم تا در مسیر انتخاب وکیل، یاری کننده شما باشد:

·      داشتن تحصیلات مرتبط با حقوق بانکی

·      مسلط به قوانین و مقررات پولی و بانکی

·      دارابودن سابقه مؤثر در این زمینه

·      داشتن تعداد قابل‌توجهی پرونده موفق در دعاوی

·      متمرکز و حرفه‌ای بودن در حوزه بانکی

خدمات موسسه حقوقی دادیستا در خصوص دعاوی بانکی

شما می‌توانید با مشاورین و وکلا متخصص بانکی مؤسسه دادیستا ارتباط برقرار کنید و در مورد دعوا و مشکلات حقوقی بانکی خود راهنمایی و نظر کارشناسی بگیرید. در ادامه مسیر و با ارائه مدارک و مستندات به گروه وکلا متخصص، می‌توانید پیگیری پرونده و راهبری مشکل حقوقی را به وکیل متخصص در حوزه بانکی بسپارید. انجام کار توسط حرفه‌ای‌ها ریسک و خطر پرونده را به حداقل می‌رساند؛ چون شما با متخصصین امر کار کرده‌اید.

موسسه حقوقی دادیستا

دادیستا یک مؤسسه حقوقی و داوری است که به هدف ارائه خدمات حقوقی و مشاوره‌ای برای هم‌وطنان داخل و خارج از کشور تأسیس گردیده است. دادیستا متشکل از وکلای مجرب و حرفه‌ای خدمات حقوقی را با سطح بالا و تخصصی به متقاضیان ارائه می‌کند. تخصص و مهارت گرایی از ویژگی‌های مثبت این مجموعه است به‌نحوی‌که شما در هر حوزه‌ای اعم از دعاوی ملکی، تجاری، بانکی، کار و بیمه، دیوان، داوری و امور کیفری با وکیل متخصص در آن زمینه ارتباط برقرار خواهید کرد.

سخن آخر

در این مقاله شما را با تعریف دعاوی بانکی آشنا کردیم. درباره انواع و ابعاد و زوایای مختلف آن بحث کردیم. گفتیم که اصولاً دعوای بانکی به دو جهت عدم ایفا تعهدات و اختلافات در تفسیر و اجرا قرارداد به وجود می‌آیند. ویژگی‌های وکیل حرفه‌ای در امور بانکی را بیان کردیم. احراز این ویژگی‌ها در وکیل موردنظر به شما کمک خواهد کرد که انتخابی مناسب و حرفه‌ای داشته باشید؛ در نتیجه حداکثر نتیجه مثبت ممکن برای شما به ارمغان خواهد آمد.

تماس با مشاوران بانکی