کیفری

وکیل کیفری و رسیدگی به انواع دعاوی کیفری

پرونده‌های قضایی، تشریفات رسیدگی خاصی دارند. به‌طورکلی می‌توانیم این تشریفات را به دودسته آیین دادرسی مدنی و دادرسی کیفری تقسیم کنیم. دادرسی نوع کیفری برای آن دسته از پرونده‌هایی است که در آن نوعی جرم رخ می‌دهد.

این پرونده‌ها با قواعد مشخصی انجام می‌شوند. به مجموعۀ این قواعد، قانون کیفری گفته می‌شود. این قانون، خود از قوانینی تشکیل می‌شود که اصول رسیدگی به جرائم را از کشف جرم تا صدور رأی نهایی مشخص می‌کند.

مراحل انجام کار دادیستا

تنظیم شکوائیه

تنظیم شکوائیه

رسیدگی در دادسرا

رسیدگی در دادسرا

برگزاری جلسات بازپرس

برگزاری جلسات بازپرس

صدور کیفرخواست

صدور کیفرخواست

رسیدگی دادگاه و صدور رای

رسیدگی دادگاه و صدور رای

مشاوره و تماس

مجموعه تخصصی گروه وکلای دادیستا  با در اختیار داشتن وکلای مجرب و مسلط به قوانین کیفری جمهوری اسلامی، تا رسیدن به هدف و نتیجه موردنظرتان در کنار شما بوده و با اقدامات قانونی و حرفه‌ای راه رسیدن به این هدف را برای شما هموار خواهد نمود.

۰۲۱۲۲۰۱۸۸۰۹
دادیستا

سوالات متداول

هر مجازاتی برای مدت معینی در سوءپیشینه باقی می‌ماند. درصورتی‌که این زمان سابقۀ آن نیز پاک خواهد شد. کمترین زمان برای پاک‌سازی سوءپیشینه، سه سال است.
پاسخ این پرسش کاملاً تابع شرایط خاص هر فرد و پروندۀ وی است. به‌طورکلی می‌توان گفت بیشتر پرونده‌های کیفری در عرض چند ماه به سرانجام می‌رسند.
پاسخ این پرسش کاملاً تابع شرایط خاص هر فرد و پروندۀ وی است. به‌طورکلی می‌توان گفت بیشتر پرونده‌های کیفری در عرض چند ماه به سرانجام می‌رسند.

مدارک مورد نیاز

مدارک شناسایی و هویتی
کارت پایان خدمت یا معافیت
قرارداد و فیش حقوقی
پرینت حساب بانکی
سابقه پرداخت بیمه
فرم دادخواست

قانون آیین دادرسی کیفری

قانون دادرسی کیفری، نحوه رسیدگی به پرونده‌های کیفری را تعیین می‌کند. این قانون از 12 بخش و 699 ماده تشکیل می‌شود. قانون دادرسی، مجموعه مقرراتی است که چگونگی کشف جرم، تعقیب متهم، تحقیقات مقدماتی، صدور رأی، طرق اجرا و اعتراض به آراء را تعیین می‌کند. دادرسی کیفری برای پرونده‌هایی طرح‌شده است که در آن به‌نوعی با جرم و مجازات سروکار داریم. قانون کیفری کاری به پرونده‌های حقوقی ندارد.
قانون یادشده همچنین برای تعیین حدود اختیارات و وظایف مسئولان قضایی و ضابطان دادگستری طرح‌شده است. قانون یادشده از چند فصل تشکیل می‌شود. فصل مربوط به مرحلۀ خاصی از رسیدگی به پرونده‌های کیفری است. برای مثال، بخش دوم به کشف جرم و تحقیقات مقدماتی مربوط می‌شود و فصل سوم شامل قوانینی است که حدود اختیارات دادستان را تعیین می‌کند.

موارد مربوط به سوءپیشینه

سوءپیشینه گواهی ارتکاب جرائم کیفری است. اشخاصی که یکی از این جرائم را انجام داده باشند سوءپیشینه خواهند داشت. سوءپیشینه از موانع استخدام دولتی است و دسترسی به بسیاری از خدمات دیگر هم منوط به پاک شدن آن است. البته باید توجه داشت هر چیزی که به‌عنوان جرم شناخته می‌شود در سوءپیشینه ثبت نمی‌شود. جرائم خاصی وجود دارد که جزو موارد سوءپیشینه به‌حساب می‌روند. مهم‌ترین جرائمی که ممکن است باعث ایجاد سوءپیشینه شوند عبارت‌اند از:

  • کلیۀ جرائمی که مجازات قصاص، قطع عضو و قصاص عضو دارند؛ مانند قتل یا حمل مواد مخدر.
  • کلیۀ جرائمی که در دادرسی کیفری مربوط به نفی بلد هستند؛ مانند محاربه.
  • کلیۀ جرائمی که مجازات حبس دائم یا مقطعی دارند؛ مثل آدم‌ربایی.
  • کلیۀ جرائمی که مجازات شلاق حدی دارند؛ مثل شرب خمر.

وظایف و اختیارات وکیل کیفری

دادرسی کیفری معمولاً در دادسراها انجام می‌شود. در این نوع دادرسی هم متهم حق دارد از وکیل برخوردار باشد. وکیل جرائم کیفری می‌تواند در کلیۀ مراحل دادرسی در کنار موکل خود حاضرشده و به دفاع از وی بپردازد. این دسته از وکلا می‌توانند به‌جای موکل خود در مراجع قضایی حاضر شوند و مراحل رسیدگی به پرونده را برای موکل خود انجام دهند. البته این نکته به شرایط پرونده هم‌بستگی دارد و در پرونده‌های خاص این امکان وجود ندارد.
وکیل کیفری در پرونده‌هایی فعالیت می‌کند که جرم و مجازات دارند. مهم‌ترین اختیارات وکیل جرائم کیفری عبارت‌اند از تنظیم شکوائیه یا دعوی، جمع‌آوری مدارک، اثبات دعوی با اسناد و شواهد و دفاع از موکل.

بهترین وکیل کیفری متناسب با پرونده ما

پرونده‌های دادرسی کیفری، از مهم‌ترین و بغرنج‌ترین پرونده‌ها به شمار می‌روند؛ به همین دلیل بهتر است اگر با هزینۀ آن مشکل ندارید، این پرونده‌ها را با کمک وکیلی متبحر پیگیری کنید. اگر می‌خواهید پروندۀ دادرسی کیفری خود را با بهترین نتیجه به پایان برسانید لازم است در انتخاب وکیل خود دقت کنید. مهم‌ترین معیار در تعیین بهترین وکیل پروندۀ کیفری، دانش و مهارت کافی است.
وکیل ماهر می‌تواند به تسریع حل پرونده کمک کرده و آن را با بهترین نتیجه به پایان برساند. شما می‌توانید برای حل پروندۀ خود از مؤسسه حقوقی دادیستا کمک بگیرید. این مؤسسه با برخورداری از کادری مجرب به حل انواع پرونده‌های دادرسی کیفری و حقوقی می‌پردازد.

خدمات مؤسسه حقوقی دادیستا درخصوص دعاوی کیفری

مؤسسه دادیستا یک مؤسسه حقوقی است. این مؤسسه، مشکل از وکلای پایه‌یک دادگستری است و در اسرع زمان و با بیشترین درصد موفقیت به حل پرونده‌ها می‌پردازد. کلیۀ پرونده‌هایی که در مؤسسه حقوقی مطرح می‌شوند ابتدا در اتاق فکر وکلا موردبررسی قرار می‌گیرند. اگر در مورد پرونده‌ای سؤالی دارید می‌توانید آن را با مؤسسه حقوقی در میان بگذارید. کارشناسان مجرب ما آمادۀ پاسخگویی و ارائۀ مشاورۀ تخصصی به شما هستند.

جمع‌بندی

قانون آیین دادرسی کیفری به مجموعه قوانینی گفته می‌شود که ضوابط رسیدگی به پرونده‌های کیفری را در برمی‌گیرد. منظور از پرونده‌های کیفری پرونده‌هایی است که در آن جرم و مجرم وجود دارد. آیین دادرسی کیفری در کلیۀ پرونده‌های کیفری اجرا می‌شود. برای تشکیل پرونده‌های کیفری ابتدا باید شکوائیه‌ای تنظیم و آن را به دادسرا تقدیم کنید. شما می‌توانید برای حل پروندۀ یا انتخاب بهترین وکیل کیفری با مؤسسه حقوقی دادیستا و کادر مجرب آن در تماس باشید.

تماس با مشاوران کیفری