کیفری

وکیل کیفری و رسیدگی به انواع دعاوی کیفری

پرونده‌های قضایی، تشریفات رسیدگی خاصی دارند. به‌طورکلی می‌توانیم این تشریفات را به دو دستۀ آیین دادرسی مدنی و دادرسی کیفری تقسیم کنیم. دادرسی نوع کیفری برای آن دسته از پرونده‌ها است که در آن نوعی جرم رخ می‌دهد.

این پرونده‌ها با قواعد مشخصی انجام می‌شوند. به مجموعۀ این قواعد، قانون کیفری گفته می‌شود. این قانون خود از قوانینی تشکیل می‌شود که اصول رسیدگی به جرایم را از کشف جرم تا صدور رای نهایی مشخص می‌کند. 

مراحل انجام کار دادیستا

تنظیم شکوائیه

تنظیم شکوائیه

رسیدگی در دادسرا

رسیدگی در دادسرا

برگزاری جلسات بازپرس

برگزاری جلسات بازپرس

صدور کیفرخواست

صدور کیفرخواست

رسیدگی دادگاه و صدور رای

رسیدگی دادگاه و صدور رای

مشاوره و تماس

مجموعه تخصصی گروه وکلای دادیستا  با دراختیار داشتن وکلای مجرب و مسلط به قوانین مربوط و با اتکای به اعتماد شما تا رسیدن به هدف و نتیجه مورد نظرتان در کنار شما خواهد بود . و با اقدامات قانونی و حرفه ای راه رسیدن به این هدف را برای شما هموار خواهد نمود .

۰۲۱۲۲۰۱۸۸۰۹
دادیستا

سوالات متداول

هر مجازاتی برای مدت معینی در سوءپیشینه باقی می‌ماند. درصورتی‌که این زمان تمام شود سابقۀ آن نیز پاک خواهد شد. کمترین زمان برای پاک‌سازی سوءپیشینه، سه سال است.
مجازات‌های کیفری به عوامل مختلفی از جمله شدت جرم بستگی دارند. از سخت‌ترین مجازات‌های کیفری جمهوری اسلامی می‌توان به حبس دائم، شلاق، اعدام و قطع عضو اشاره کرد.
پاسخ این پرسش کاملاً تابع شرایط خاص هر فرد و پروندۀ وی است. به‌طورکلی می‌توان گفت بیشتر پرونده‌های کیفری در عرض چند ماه به سرانجام می‌رسند.

مدارک مورد نیاز

مدارک شناسایی و هویتی
کارت پایان خدمت یا معافیت
قرارداد و فیش حقوقی
پرینت حساب بانکی
سابقه پرداخت بیمه
فرم دادخواست

قانون آیین دادرسی کیفری

قانون دادرسی کیفری، نحوه رسیدگی به پرونده‌های کیفری را تعیین می‌کند. این قانون از 12 بخش و 699 ماده تشکیل می‌شود. قانون دادرسی، مجموعه مقرراتی است که چگونگی کشف جرم، تعقیب متهم، تحقیقات مقدماتی، صدور رأی، طرق اجرا و اعتراض به آراءرا تعیین می‌کند. دادرسی کیفری برای پرونده‌هایی طرح شده است که در آن به نوعی با جرم و مجازات سروکار داریم. قانون کیفری کاری به پرونده‌های حقوقی ندارد.
قانون یادشده همچنین برای تعیین حدود اختیارات و وظایف مسئولان قضایی و ضابطان دادگستری طرح شده است. قانون یادشده از چند فصل تشکیل می‌شود. فصل مربوط به مرحلۀ خاصی از رسیدگی به پرونده‌های کیفری است. برای مثال، بخش دوم به کشف جرم و تحقیقات مقدماتی مربوط می‌شود و فصل سوم شامل قوانینی است که حدود اختیارات دادستان را تعیین می‌کند.

موارد مربوط به سوءپیشینه

سوء پیشینه گواهی ارتکاب جرایم کیفری است. اشخاصی که یکی از این جرایم را انجام داده باشند سوء پیشینه خواهند داشت. سوء پیشینه از موانع استخدام دولتی است و دسترسی به بسیاری از خدمات دیگر هم منوط به پاک شدن آن است. البته باید توجه داشت هر چیزی که به عنوان جرم شناخته می‌شود در سوء پیشینه ثبت نمی‌شود. جرایم خاصی وجود دارد که جزو موارد سوء پیشینه به حسساب می‌روند. مهم‌ترین جرایمی که ممکن است باعث ایجاد سوءپیشینه شوند عبارت‌اند از:
• کلیۀ جرایمی که مجازات قصاص، قطع عضو و قصاص عضو دارند؛ مانند قتل یا حمل مواد مخدر.
• کلیۀ جرایمی که در دادرسی کیفری مربوط به نفی بلد هستند؛ مانند محاربه.
• کلیۀ جرایمی که مجازات حبس دائم یا مقطعی دارند؛ مثل آدم‌ربایی.
• کلیۀ جرایمی که مجازات شلاق حدی دارند؛ مثل شرب خمر.

وظایف و اختیارات وکیل کیفری

دادرسی کیفری معمولاً در دادسراها انجام می‌شود. در این نوع دادرسی هم متهم حق دارد از وکیل برخوردار باشد. وکیل جرایم کیفری می‌تواند در کلیۀ مراحل دادرسی در کنار موکل خود حاضر شده و به دفاع از وی بپردازد. این دسته از وکیلان می‌توانند به جای موکل خود در مراجع قضایی حاضر شوند و مراحل رسیدگی به پرونده را برای موکل خود انجام دهند. البته این نکته به شرایط پرونده هم بستگی دارد و در پرونده‌های خاص این امکان وجود ندارد.
وکیل کیفری در پرونده‌هایی فعالیت می‌کند که جرم و مجازات دارند. مهم‌ترین اختیارات وکیل جرایم کیفری عبارت‌اند از تنظیم شکوائیه یا دعوی، جمع‌آوری مدارک، اثبات دعوی با اسناد و شواهد و دفاع از موکل.

بهترین وکیل کیفری متناسب با پرونده ما

پرونده‌های دادرسی کیفری، از مهم‌ترین و بغرنج‌ترین پرونده‌ها به شمار می‌روند؛ به همین دلیل بهتر است اگر با هزینۀ آن مشکل ندارید این پرونده‌ها را با کمک وکیلی متبحر پیگیری کنید. اگر می‌خواهید پروندۀ دادرسی کیفری خود را با بهترین نتیجه به پایان برسانید لازم است در انتخاب وکیل خود دقت کنید. مهم‌ترین معیار در تعیین بهترین وکیل پروندۀ کیفری، دانش و مهارت کافی است.
وکیل ماهر می‌تواند به تسریع حل پرونده کمک کند و آن را با بهترین نتیجه به پایان برساند. شما می‌توانید برای حل پروندۀ خود از مؤسسة حقوقی دادیستا کمک بگیرید. این مؤسسه با برخورداری از کادری مجرب به حل انواع پرونده‌های دادرسی کیفری و حقوقی می‌پردازد.

مؤسسه حقوقی دادیستا، وکیل حقوقی برای انواع پرونده‌ها

مؤسسة دادیستا یک مؤسسة حقوقی است. این مؤسسه، مشکل از وکلای پایه یک دادگستری است و در اسرع زمان و با بیشترین درصد موفقیت به حل پرونده‌ها می‌پردازد. کلیۀ پرونده‌هایی که در مؤسسة حقوقی مطرح می‌شوند ابتدا در اتاق فکر وکلا مورد بررسی قرار می‌گیرند. اگر در مورد پرونده‌ای سؤالی دارید می‌توانید آن را با مؤسسة حقوقی در میان بگذارید. کارشناسان مجرب ما آمادۀ پاسخگویی و ارائۀ مشاورۀ تخصصی به شما هستند.

جمع‌بندی

قانون آیین دادرسی کیفری به مجموعه قوانینی گفته می‌شود که ضوابط رسیدگی به پرونده‌های کیفری را در بر می‌گیرد. منظور از پرونده‌های کیفری پرونده‌هایی است که در آن جرم و مجرم وجود دارد. آیین دادرسی کیفری در کلیۀ پرونده‌های کیفری اجرا می‌شود. برای تشکیل پرونده‌های کیفری ابتدا باید شکوائیه‌ای تنظیم و آن را به دادسرا تقدیم کنید. شما می‌توانید برای حل پروندۀ یا انتخاب بهترین وکیل کیفری با مؤسسة حقوقی دادیستا و کادر مجرب آن در تماس باشید.

تماس با مشاوران کیفری