مالیات

وکیل دعاوی مالیاتی و اعتراض به رای مالیاتی در دیوان عدالت اداری

اعتراض به مالیات در دیوان عدالت اداری مطابق با بند ۱۰ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان انجام میشود
وکیل دعاوی مالیاتی اعتراض به آرای قطعی هیات بدوی و تجدید نظر حل اختلاف مالیاتی را تقدیم به دیوان عدالت اداری میکند
برای انتخاب وکیل اعتراض به مالیات در دیوان عدالت اداری باید به تخصص وکیل دعاوی مالیاتی توجه لازم داشته باشید.
 

دادیستا حامی همیشگی شما در مشاوره، وکالت، طرح دعوا و دفاع در انواع دعاوی مرتبط با مالیات است.

مراحل انجام کار دادیستا

ارائه اظهارنامه مالیاتی

ارائه اظهارنامه مالیاتی

محاسبه مالیات توسط مسئولین

محاسبه مالیات توسط مسئولین

اعتراض به مبلغ مالیات

اعتراض به مبلغ مالیات

بررسی مجدد مالیات

بررسی مجدد مالیات

مشاوره و تماس

شما می توانید با تماس و مشاوره با وکلای متخصص دادیستا در پرونده های دعاوی مالیاتی به بهترین نتیجه برسید

کافیست با مشاوران ما تماس بگیرید و با وکلای خبره ما درباره اعتراض به مالیات مشورت کنید.

 

۰۲۱۲۲۰۱۸۸۰۹
دادیستا

سوالات متداول

اعتراض به مالیات از طریق سامانه ثبت اعتراضات و شکایات سازمان امور مالیاتی کشور انجام می گیرد که بعد از ورود و ثبت شکایت و اعتراض به مالیات کافیست باقی مراحل را با استفاده از راهنما تکمیل نمایید.
برای اعتراض به مالیات در دیوان عدالت اداری برای افرادی که اظهارنامه مالیاتی خود را تقدیم نموده اند و یا از آیین نامه های سازمان امور مالیاتی متضرر گشته اند با باید در سامانه ثنا ثبت نام نمایند و بعد درخواست خود را در این سامانه وارد کنند.
به جهت شکایت و یا اعتراض به مالیات تعیین شده از جانب سازمان مالیاتی افراد متضرر و ذینفع می توانند با توجه به مواد ۱۰ و ۱۲ قانون دیوان عدالت اداری به مالیات ها اعتراض نمایند.

مدارک مورد نیاز

اصل و کپی مدارک شرکت
اصل و کپی آخرین تغییرات روزنامه رسمی
کپی سند مالکیت یا اجاره نامه به نام شرکت
تکمیل دفترچه ثبت نام اشخاص حقوقی
فیش واریزی دو در هزار سرمایه ابتدایی شرکت

معرفی سازمان امور مالیاتی کشور

برای اعتراض به مالیات باید ابتدا در مورد چیستی این سازمان اطلاعاتی داشته باشیم  تا بتوانیم راه های اعتراض به مالیات را فرا بگیریم. سازمان امور مالیاتی در پی اجرای بهتر ماده ۵۹ از قانون برنامه سوم توسعه کشور برای اجرای بهتر وظایف حاکمیتی و نظارتی و همچنین وظایف اجرایی خود در بخش مالیاتی کشور و به جهت بالا بردن کارایی این نظام مالیاتی و در پی رفع نمودن موانعی که بر سر راه سازمان وجود داشت در سال ۱۳۸۱ به عنوان یک سازمان واحد و دولتی زیر نظر وزارت امور اقتصادی و دارایی کشور کار خود را آغاز نمود.
 
به منظور اعتراض به مالیات باید در خصوص صلاحیت های این سازمان دولتی نیز اطلاعاتی داشته باشیم البته اطلاعات افراد متخصص برای اعتراض به مالیات میتواند بهترین راهکار برای دعاوی شما باشد. منظور از افراد متخصص در زمینه مالیات وکیل دعاوی مالیاتی می باشد که بهتر از هر شخص دیگری میتواند راهنمای شما در اعتراض به مالیات باشد.
 
صلاحیت های این سازمان دولتی شامل تمامی اختیارات، منابع انسانی، تجهیزات و هر نوع امکاناتی که در وزارت امور اقتصادی و دارایی در معاونت امور مالیاتی است می شود.
 
تشکیلات این سازمان دولتی و آیین نامه های قابل اجرای این سازمان با پیشنهادات مشترک وزارت امور اقتصاد و دارایی و سازمان امور اداری و استخدامی کشور تصویب و اجرایی می شوند، قبل از اجرای این قوانین و آیین نامه ها باید به تصویب هیات وزیران برسد.
 
وکیل اعتراض به مالیات باید علاوه بر تخصص در این زمینه شرح کاملی از وظایف این سازمان را نیز بداند در ذیل به شرح وظایف سازمان اشاره خواهیم نمود:
 

شرح وظایف سازمان

 
 • آگاهی در خصوص منابع درآمد های مالیاتی هر استان و وصول مالیات به طرق مستقیم و غیر مستقیم با رعایت قوانین و مقررات مالیاتی کشور.
 • یافتن روش های جدید و مناسب برای بالا بردن دقت در اجرای قوانین و مقررات کشور
 • رسیدگی اعتراض به مالیات توسط هیات های حل اختلاف از طریق قانون مالیاتی کشور
 • گزارش به مراجع صالح به رسیدگی برای تخلفات مامورین و مودیان مالیاتی طبق قوانین و مقررات.
 • بررسی ظرفیت ها و قابلیت های این سازمان برای تهیه و تنظیم بودجه پیشنهادی با هدف حفظ سیاست ها وخط مشی های سازمان مالیاتی کشور.
 • ارائه پیشنهادات و همچنین بررسی رود کاری ادارات مالیاتی شهرستان ها و بخش های تابعه سازمان مالیاتی کشور برای اداره بهتر این سازمان
 • حاضر شدن در کلیه جلسات و کمیته هایی که هر استان تشکیل می دهد برای برنامه ریزی ستاد درآمد و تجهیز این سازمان.
 • افزایش و یا قطع حقوق بازنشستگان و موظفین از صندوق بر اساس احکام صادره از سوی سازمان بازنشستگان کشور.
 • انجام امور مربوط به  پرداخت حقوق کارمندان رسمی و پیمانی بر اساس احکام صادره
 • اتخاذ تصمیم در خصوص انتصاب امنا و دادن آموزش و مراقبت از آنها
 • رسیدگی به اعتراض به مالیات و انجام امور مربوطه

نحوه محاسبه و دریافت مالیات

از جمله دشوار ترین کارهایی که حسابدار و یا صاحبان کسب و کار ها باید انجام دهند تنظیم اظهارنامه مالیاتی است. موضوع محاسبه حقوق و دستمزد کارکنان هر شرکت از جمله چالش هایی است که بر سر راه تنظیم اظهارنامه مالیاتی می باشد. این مسئولیت بزرگ یعنی تنظیم اظهارنامه و اعتراض به مالیات برای هر کسب و کاری پیش می آید. 
اگر در زمان تنظیم اظهارنامه مالیاتی مالیات حقوق کمتر محاسبه شود در سازمان مالیاتی شرکت اظهار کننده و یا شخص اظهار کننده مالیات مشمول جرایم مالیاتی است که پیگیری این شکایت و جرایم بر عهده وکیل دعاوی مالیاتی آن شرکت و یا شخص است. هرگاه که حقوق و مالیات بیشتر از میزان تعیین شده محاسبه شده باشد از حقوق کارکنان کسر می شود، که در این کار حقوق کارکنان از بین می رود و جبران آن بر عهده حسابداران است. 
طبق ماده ۸۴ قانون مالیات های مستقیم  معافیت های مالیاتی بر درآمد های سالانه بر اساس یک یا چند منبع که در قانون بودجه سالانه تعیین شده مشخص می شود.
هر ساله مقدار و میزان پرداخت مالیات در لایحه بودجه که توسط دولت تعیین می شود به مجلس ارائه می شود. البته این لایحه باید توسط نمایندگان تصویب شود. چگونگی محاسبه مالیات و اعتراض به مالیات و میزان معافیت ها با توجه به حقوق هر ساله ممکن است با سال قبل متفاوت باشد.
برای تنظیم و تهیه اظهارنامه مالیاتی نیاز است تا افراد به نکات خاصی توجه نمایند تا با مشکلات کمتری روبرو شود. البته برای برطرف شدن مشکلات مربوط به مالیات بهترین کار رجوع به وکیل اعتراض به مالیات می باشد. در ذیل نکات مهم در خصوص تنظیم اظهارنامه مالیاتی آورده شده است.
بیان نمودن کامل و تمام هزینه‌ها
بیا دقیق و کامل مبلغ مالیات و درآمد  که در سال قبل وجود داشت.
پیوست کامل فاکتورهای هزینه 
محاسبه استهلاک مالیاتی طبق فرمول های حسابداری در اظهارنامه
تقدیم اظهارنامه در زمانی که اعلام شده است
دریافت راهنمایی از متخصصان مالی و وکیل دعاوی مالیاتی 
 

نحوه اعتراض به برگ تشخیص مالیاتی

زمانی که شرکت ها در بازه زمانی که سازمان مالیاتی مشخص نموده تا افراد اعم از حقیقی و حقوقی اظهارنامه مالیاتی خود را تقدیم نمایند، اظهارامه را تقدیم نکنند، سازمان امور مالیاتی باید برای تعیین مالیات این شرکت ها بر اساس فعالیت های اقتصادی دیگر مودیان که از طریق طرح جامع اظهارنامه تقدیم نموده اند، میزان مالیات این شرکت ها را تعیین و محاسبه نماید که در برگ تشخیص مالیاتی برآورد می شود.
اگر این افراد اعتراض به مالیات داشته باشند باید در بازه زمانی یک ماهه از تاریخ ابلاغ برگ تشخیص مالیات برای ارائه و تقدیم اظهارنامه مالیاتی اقدام نمایند. اعتراض به مالیات ممکن است جریمه هایی را برای اشخاص خاطی که اظهارنامه مالیاتی را در زمان مقرر تقدیم نکرده اند در پی داشته باشد. قوانین و مقررات دفاع در برابر جریمه صادره از این سازمان را وکیل دعاوی مالیاتی به عنوان متخصص این حوزه میداند.

کمک گرفتن از وکیل دعاوی مالیاتی

به طور معمول اعتراض به مالیات و رسیدگی به دعاوی مالیاتی در هیات هایی تحت عنوان هیات حل اختلاف مالیاتی که به بدوی و تجدید نظر تقسیم می شود انجام می گیرد. در این هیئت ها بعد از رسیدگی و اعلام ختم رسیدگی رایی صادر می شود که قطعی و لازم الاجرا است. قوانین و مقررات سازمان امور مالیاتی دارای پیچیدگی هایی است که دانستن آنها نیاز به تسلط و تبحر خاصی دارد وکیل دعاوی مالیاتی تسلط کاملی نسبت به قوانین حاکم در این سازمان دارد بنا به همین دلیل دریافت مشورت با وکیل اعتراض به مالیات میتواند شما را به خوبی در این مسیر راهنمایی نماید.

خدمات موسسه حقوقی دادیستا در خصوص شکایت از مالیات

اداره مالیات یکی از سازمان های مهم حکومتی است که در موارد بسیاری دعاوی مختلفی بین این سازمان و افرادی که در ارتباط با این سازمان هستند شکل می گیرد و متاسفانه بدلیل عدم آگاهی، اکثر این دعاوی به ضایع شدن حق افراد ختم می شوند. شکایت از سازمان های حکومتی بزرگ نظیر اداره مالیات نیاز به وکیل متخصص و با تجربه در این گونه دعاوی دارد. وکیلی که آشنا به امور و شکایات در دیوان عدالت اداری باشد و بتواند پرونده را بدون بروز مشکل پیش ببرد چرا که هیچ جای اشکالی نباید در این پرونده ها باشد.

موسسه حقوقی دادیستا متشکل از وکلای متخصص و با تجربه در زمینه شکایت از اداره مالیات است و در ۹۰٪ پرونده ها موفق به دریافت حق ضایع شده موکلین خود شده اند. لذا در صورت نیاز به مشورت و یاری در اینگونه پرونده ها، با خیال راحت با ما تماس بگیرید.

تماس با مشاوران مالیات