ثبتی

دعاوی ثبتی | وکیل ثبتی

دعاوی ثبتی از جمله دعاوی و مشکلاتی است که انجام آنها توسط افراد بسیار سخت و پیچیده می باشد، زیرا قوانین مربوطه در این حوزه بسیار گسترده است. از این رو برای حل مشکلات ثبتی لازم است از وکیل ثبتی که تسلط بالایی نسبت به قوانین و مقررات ثبتی دارد راهنمایی دریافت نمایید و یا روند انجام پرونده در انواع دعاوی ثبتی را به وکیل ثبتی واگذار کنید.

مراحل انجام کار دادیستا

تقدیم دادخواست

تقدیم دادخواست

بررسی در مراجع مربوطه

بررسی در مراجع مربوطه

رسیدگی و صدور رای

رسیدگی و صدور رای

ابلاغ رای

ابلاغ رای

اعتراض به رای صادره

اعتراض به رای صادره

مشاوره و تماس

شما می توانید با تماس و مشاوره با وکلای متخصص دادیستا در پرونده های دعاوی ثبتی به بهترین نتیجه برسید.

کافیست با مشاوران ما تماس بگیرید و با وکلای خبره ما درباره شکایت در انواع دعاوی ثبتی مشورت کنید.

بهترین وکیل ثبتی را ما برای پرونده شما بر می گزینیم!

۰۲۱۲۲۰۱۸۸۰۹
دادیستا

سوالات متداول

انواع دعاوی ثبتی که در مراجع صلاحیت دار رسیدگی می شود شامل ابطال اسناد رسمی املاک مشاع، دعاوی مربوط به افراز املاک مشاع و بطلان معاملات معارض است.
مدرکی همچون اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی، عکس پرسنلی، مدارک مربوط به دادوستد های پیشین و مدارک مورد نیاز دیگر که میتوان با راهنمایی های مسئولین دفاتر اسناد رسمی تهیه نمایید.
از مهم ترین و اصلی ترین مراجع رسیدگی به دعاوی ثبتی می توان دادگاه ها مراجع قضایی عمومی را نام برد که اصلی ترین مرجع رسیدگی به دعاوی ثبتی هستند به طور استثنا هیات تشخیص و هیات نظارت نیز به دعاوی رسیدگی می کنند.

مدارک مورد نیاز

اصل و کپی شناسنامه
مدارک مربوط به داد و ستد
مدارک مربوط به شکایت

انواع دعاوی امور ثبتی

وکیل ثبتی عهده دار آغاز و پیگیری یکی از پیچیده ترین حوزه های علم حقوق یعنی رسیدگی به دعاوی ثبتی می باشد که دارای دامنه بسیار وسیعی را شامل می شود.

برای دانستن انواع دعاوی ثبتی لازم است ابتدا پیشینه ای از سازمان ثبت اسناد کشور را بدانید. سازمان ثبت اسناد کشور مجری قانون ثبت اسناد کشور است که کار خود را از دوران قاجار آغاز نموده و در حال حاضر زیر نظر قوه قضاییه است که دفاتر اسناد رسمی و دفاتر ازدواج و طلاق نیز در این سازمان  و از زیرمجموعه های این سازمان هستند.

قانون ثبت یکی از پیچیده ترین قوانین اجرایی در کشور ما می باشد از این رو پیگیر پرونده ها برا اشخاصی که دانش حقوقی کافی در خصوص احکام و قوانین ثبتی را ندارند بسیار مشکل است. پیشنهاد این است که برای پرونده های ثبتی ار وکیل ثبتی کمک گرفته شود.

پرونده هایی که با موضوعات ثبتی در محاکم و دادگاه های ایران مطرح هستند بسیار متعدد و متنوع اند اما بخش بسیاری از انواع دعاوی ثبتی را می توان به دسته های زیر تقسیم نمود:

1.   ابطال اسناد رسمی املاک مشاع

همانطور که میدانید برای رسمی کردن هویت هر سندی لازم است که آن سند در دفتر اسناد رسمی به ثبت برسد. یکی از انواع دعاوی ثبتی این است که برای ابطال و از بین بردن هویت سند ثبت شده نیز لازم است افراد با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به مراجع قضایی صالح رجوع نماید و درخواست ابطال اسناد رسمی خود را از آن مراجع بخواهند. مراجع قضایی صالح به رسیدگی بعد از بررسی درخواست متقاضی در صورت موافقت دستوری مبنی بر بطلان  اسناد رسمی ثبت شده را به یکی از دفاتر اسناد رسمی اعلام و منتقل می کنند.

2.   دعاوی مربوط به افراز املاک مشاع

به بیان وکیل ثبتی دعاوی افراز ملک مشاع به این گونه است که دو یا چند نفر در یک مال غیر منقول مانند زمین و یا ملک و… شریک هستند، در این بی یکی از شرکا خواهان جدا کردن سهم خود از مال مشارکتی باشد و با این کار میخواهد مشارکت خود را با شرکای دیگر قطع کند، به این کار افراز می گویند و به این گونه دعاوی ثبتی نیز مانند مورد قبل در مراجع قضایی رسیدگی می شود.

3.   بطلان معاملات معارض

یکی از جرایم و دعاوی ثبتی مربوط به همین بخش یعنی باطل بودن معاملات معارض است که این دعاوی دارای مجازات کیفری هستند.

مرجع رسیدگی به دعاوی امور ثبتی

وکیل ثبتی برای رسیدگی و پیگیری دعاوی ثبتی لازم است به سه مرجع مراجعه نماید که در ذیل نام برده خواهد شد:

●      رسیدگی به دعاوی ثبتی در دادگاه های عمومی

اصولا رسیدگی به انواع دعاوی ثبتی در صلاحیت این دادگاه یعنی دادگاه عمومی است و در موارد استثنا دیگر مراجع صلاحیت رسیدگی به دعاوی ثبتی را دارند. به بیان دیگر وکیل ثبتی اصولا برای پیگیری دعاوی ثبتی باید به دادگاه عمومی مراجعه نماید در ماده ۱۶ و ۲۰ از قانون ثبت نیز به این نکته پرداخته شده است.

●      صلاحیت رسیدگی با هیات تشخیص

هیات تشخیص در مراکز هر استان تشکیل می شود که اعضای این هیات را رییس دادگستری در صورت غیبت، دادستان و مدیرکل اداره تعاون و امور روستاها و همچنین مدیر کل ثبت هر استان تشکیل می دهند.

●      صلاحیت هیات نظارت

در خصوص صلاحیت این مرجع ماده ۶ از قانون اصلاحی ثبت اسناد و املاک مصوب ۱۳۵۱ اعلام می دارد که: برای رسیدگی به انواع دعاوی ثبتی هیات نظارت مرکب از رئیس ثبت استان و یا قائم مقام او بعلاوه دو قاضی از دادگاه استان به انتخاب وزیر دادگستری تشکیل می شود که این هیات به تمامی اشتباهات و اختلافات در خصوص امور ثبتی در محدوده استان رسیدگی می کنند.

بهترین وکیل ثبتی و مزایای مشورت با وی

وکیل ثبتی، وکیلی است که علاوه بر داشتن دانش حقوقی نسبت به مسائل عام رشته حقوق تسلط خاصی نیز بر موضوعات و قوانین و مقررات ثبتی داشته باشد. وکیل ثبتی لازم است در خصوص پیگیری های دعاوی ثبتی جهت راهنمایی موکل خود آیین نامه ها و مقررات ثبتی و حقوقی را بداند تا بتواند به بهترین شکل ممکن موکلین خود را در خصوص انواع دعاوی ثبتی یاری کند.

اشخاص با رجوع به دفترخانه های اسناد رسمی شخصی را به عنوان وکیل خود برای دفاع در خصوص انواع دعاوی ثبتی انتخاب می نمایند، بهترین گزینه برای انتخاب به عنوان وکیل در اینگونه دعاوی وکیل ثبتی است. وکیل ثبتی با توجه به دانش و مهارت خود در زمینه ثبتی می تواند از تضییع حقوق موکل خود در دعاوی ثبتی جلوگیری کند.

نحوه پیگیری دعاوی ثبتی

دعاوی ثبتی در خصوص ادعا هایی مربوط به برخی اصول از اصل های قانون اساسی می شود که رسیدگی به این بخش ها در محاکم با حساسیت و پیچیدگی همراه است. از جمله مهمترین مواردی که باید از وکیل ثبتی برای اعتراض به حکم کمک بگیرید احکام صادره در خصوص املاک هستند.

اعتراض باید از طریق اداره ثبت که در اعلامیه ثبت مشخص می شود تقدیم شود. که اگر شخص معترض به پیشنهاد حاضر شود و از طریق مرجع دیگری اعتراض نماید و تا ۹۰ روز به اداره ثبت صالح ارسال نشود، تحقیقات در ای خصوص خاتمه خواهد یافت.

برای این که پرونده خاتمه پیدا نکند و به اعتراض رسیدگی شود باید دادخواست ارائه شود که بهتر است تمامی موارد یعنی اعتراض و پیگیری و تقدیم دادخواست را وکیل ثبتی انجام دهد.

خدمات موسسه دادیستا در دعاوی ثبتی

موسسه دادیستا با وکلای حاذق و حرفه ای در زمینه انواع دعاوی علی الخصوص دعاوی ثبتی می تواند راهگشای مشکلات ثبتی شما عزیزان باشد. خدماتی که موسسه دادیستا در زمینه ثبتی ارائه می دهد شامل موارد ذیل می شود

●      وجود وکیل ثبتی متخصص برای راهنمایی و مشاوره 

●      قبول انواع دعاوی ثبتی

●      راهنمایی و ارائه خدمات ثبتی و ملکی

●      راهنمایی کامل در خصوص حل و فصل دعاوی ثبتی

●      مشاوره در زمینه دعاوی ثبتی

●      مشاوره ثبت املاک و اسناد و چگونگی روند کار در ادارات مربوطه

خدمات موسسه حقوقی دادیستا در خصوص دعاوی ثبتی

دعاوی ثبتی همانطور که عرض شد انواع مختلفی دارند و معمولا روند پیگیری پرونده های ثبتی زمانبر خواهد بود. بدلیل زمانبر بودن و ریسکی بودن اینگونه پرونده ها بهترین پیشنهاد مشورت با متخصص و یا وکیل ثبتی است تا به انواع مسائل و مشکلات احاطه داشته باشد.

موسسه حقوقی دادیستا متشکل از وکلای ثبتی متخصص و با تجربه در انواع پرونده های ثبتی است تا به بهترین شکل به شما موکلین عزیز مشاوره و یاری رسانند.

تماس با مشاوران ثبتی