گمرک

وکیل دعاوی حقوقی گمرک در دیوان عدالت اداری

امور مربوط به گمرک از جمله موارد پیچیده در امر تجارت محسوب می شود. به همین دلیل رسیدگی به این موارد باید توسط افراد متخصص یعنی وکیل امور گمرکی انجام گیرد.

 در صورتیکه شما درگیر با انواع دعاوی گمرکی شوید و قصد شکایت از گمرک را داشته باشید، وکیل امور گمرکی که آشنایی کامل با مسائل مربوط به اداره گمرک را دارد می تواند طی تنظیم دادخواست، اقدام به شکایت از گمرک در دیوان عدالت اداری کشور نماید.

دادیستا حامی همیشگی شما در مشاوره، وکالت، طرح دعوا و دفاع در انواع دعاوی مرتبط با گمرک است.

 

مراحل انجام کار دادیستا

ثبت دادخواست

ثبت دادخواست

تکمیل مدارک و مستندات

تکمیل مدارک و مستندات

ارائه به دیوان عدالت اداری

ارائه به دیوان عدالت اداری

اجرای رای

اجرای رای

مشاوره و تماس

شما می توانید با تماس و مشاوره با وکلای متخصص دادیستا در پرونده های گمرک به بهترین نتیجه برسید

کافیست با مشاوران ما تماس بگیرید و با وکلای خبره ما درباره شکایت خود از گمرک مشورت کنید.

 

۰۲۱۲۲۰۱۸۸۰۹
دادیستا

سوالات متداول

دعاوی گمرکی که وکیل امور گمرک وظیفه پیگیری آنها را دارد شامل اجرای صحیح قوانین و مقررات مربوط به واردات و صادرات کالا می باشد.
وکیل امور گمرک وظیفه رسیدگی و پیگیری پرونده هایی را دارد که مربوط به اجرای مقررات گمرک می شود. همچنین مشاوره حقوقی دعاوی گمرک نیز از دیگر وظایف وکیل امور گمرک است.
ثبت شکایت از گمرک دو شیوه با شماره سریال اظهارنامه که با ورود به بخش اظهارنامه می توان شکایت را ثبت کرد و بدون شماره سریال اظهارنامه که با وارد کردن نام گمرک می توانید شکایت خود را ثبت نمایید.

مدارک مورد نیاز

اظهارنامه واردات
تصویر کارت بازرگانی
قبض انبار، بارنامه، ترخیصیه
گواهی مبدا
پروانه بهره برداری شرکت های تولیدی
مجوزهای قانونی برای ترخیص کالا

اداره گمرک چیست؟

در زمانی که افراد تصمیم میگیرند تا تجارتی که در کشور انجام می دهند را از مرز ها فراتر ببرند، باید کالا های خود را از مرز ها به روش ترخیص کالا از گمرک خارج نمایند. ترخیص کالا باید از طریق اداره گمرک هر دو کشور یعنی کشور صادر کننده و کشور پذیرنده انجام گیرد.

اجرای سیاست های کلی مربوط به واردات و صادرات را دولت به اداره گمرک واگذار نموده است. سیاست های مربوط به واردات و صادرات کالا از هر کشور به کشور دیگر متفاوت است که قوانین این حوزه را وکیل امور گمرکی بهتر از هر شخص دیگری می داند. اگر از افرادی هستید که سیاست های بین المللی کشورتان بر روی تجارت شما تاثیر می گذارد بهتر است مشاوره حقوقی دعاوی گمرک را از وکیل امور گمرکی دریافت نمایید تا کار برای شما آسان تر شود.

برای تعریف و چیستی گمرک بهتر است از وکیل امور گمرکی در این خصوص سوال نمود. میتوان گفت که گمرک سازمانی دولتی می باشد که اجرا کننده تمامی قوانین و مقررات گمرکی، دریافت کننده عوارض و حقوق می باشد. واردات و صادرات کالا ها و انبار کالا ها و همچنین جابجایی کالا بر عهده گمرک می باشد. در جمهوری اسلامی ایران مسئولیت اجرای تمامی قوانین و مقررات برای صادرات و واردات و جابجایی کالا ها از مرز اداره گمرک می باشد. برای درک بهتر قوانین گمرک مشاوره و دریافت راهنمایی از وکیل امور گمرکی بهترین گزینه می باشد.

در نگاه کلی وظایف گمرک به قرار ذیل است:

●      گمرک در زمینه صادرات و واردات کالا نظارت دارد و انجام الزامات قانونی را از طریق واردکنندگان و صادرکنندگان کنترل می نماید.

●      گمرک بر صادرات و واردات کالا نظارت دارد تا محدودیت ها و همچنین ممنوعیت های قانونی در کالا ها رعایت شود.

●      گمرک با نظارت، کنترل و تطبیق مشخصات کالا ها می تواند معافیت ها و یا تخفیفاتی را برای واردات و صادرات کالا اعمال نماید.

●      گمرک در زمینه درستی حقوق و عوارض واردات و صادرات کالا ها نظارت دارد.

انواع تخلفات گمرکی

تخلفات گمرکی را می توان در وهله اول به دو دسته عام و خاص تقسیم نمود و در ادامه تقسیم بندی های خاصی از تخلفات گمرکی را بیان خواهیم نمود.

تخلفات عام گمرکی :

تخلفاتی که به مفهوم عام عنوان می شوند تخلفاتی هستند که  اشخاص اظهاراتی در خصوص کالا نموده اند که متفاوت و مغایر با کالایی وارداتی و صادراتیشان است و اظهاراتی خلاف مقررات گمرکی نموده اند این مغایرت ها و تفاوت ها در اظهارات ممکن است به ضرر دولت باشد و یا نباشد. برای پی بردن بهتر این مورد بهتر است دریافت راهنمایی از وکیل امور گمرکی می تواند گره گشای مشکلات شما باشد.

تخلفات خاص گمرکی:

این نوع تخلفات، تخلفاتی هستند که موجب ضرر و زیان دولت می شود.

انواع دیگر تخلفات گمرکی شامل موارد ذیل است:

  1. تخلفاتی که در خصوص عدم اظهار و یا مخالف و مغایر با قانون امور گمرک باشد

به این صورت است که کالاهایی که اظهار نشده اند همراه کالاهایی که اظهار شده اند  و ارزش حقوقی گمرکی و سود آن در بازرگانی و عوارض آن کالاها مناسب تر از کالاهای اظهار شده است قرار می دهند که به گفته وکیل امور گمرکی این عدم اظهار یکی از تخلفات گمرکی است.

  1. تخلفاتی که در بحث گمرک با مخالفت با قوانین گمرک همراه است یعنی اقدام عملی

هرگاه تجار بدون آن که اظهارنامه مربوط به کالای خود را تسلیم کنند کالایی را که مجاز باشد بیرون ببرد خواه آن کالا در حین خروج و یا بعد از خروج یافت شود یا حتی اگر کالای مجازی را به عنوان کالای مجاز دیگری اعلام نمایند در حالی که سود آن کالا نسبت به سود کالای اعلامی بیشتر باشد با استناد به مشاوره های وکیل دعاوی گمرکی تخلف گمرکی محسوب می شود.

  1. تخلفات انتظامی ناشی از نقض مقررات و آیین نامه های گمرکی

تخلفات انتظامی به تخلفاتی گفته می شود که بر خلاف تخلفات خاص گمرکی موجب ضرر و زیان به دولت نشود.

اختیارات و وظایف وکیل امور گمرکی

وکیل امور گمرکی فردی است که مقررات و رویه کاری گمرک را بشناسد و تمامی کارهایی که در این سازمان تخلف به شمار می آید را بداند تا بتواند به بهترین شکل ممکن موکلین و مراجعین خود را راهنمایی نماید و همچنین بتواند مشاوره حقوقی دعاوی گمرک را بهتر از هر شخص دیگری بیان نماید.

همانطور که بیان شده است گمرک یک سازمان دولتی است که قوانین خاصی در خصوص واردات و صادرات کالا دارد برای رسیدگی به امور مربوط به گمرک کمیسیون هایی تشکیل می شود که وکیل امور گمرکی باید به روند این کمیسیونها آشنایی و اشراف کامل داشته باشد.

قوانین و مقرراتی که در مورد عوارض خروج و ورود کالا، واردات و صادرات کالا و همچنین ترانزیت کالا جاری و حاکم است در صورت عدم رعایت مشکلاتی را برای تجار به وجود می آورد. از این رو کمیسیون هایی برای بررسی این تخلفات تشکیل می شود که وکیل دعاوی گمرکی بررسی آنها را به موارد ذیل تقسیم بندی نموده است:

●      رسیدگی به تخلفات مربوط به گمرک

●      رسیدگی به قاچاق کالا و ارز

●      تشخیص تعرفه های قانونی برای کالاها

●      قوانین و مقررات مربوط به انبارداری و نگهداری کالا

●      حقوق گمرکی در معاهدات و تجارت های بین المللی

●      رسیدگی به امور بیمه و حق العمل کاری کالاهای تجاری در گمرک

وکیل امور گمرکی وظیفه تهیه و تنظیم لایحه و طرح دعاوی مربوط به گمرک را دارد.

همچنین با دریافت مشاوره حقوقی دعاوی گمرک وکیل متخصص شما در زمینه گمرک و دعاوی گمرکی می تواند بهترین راهنما برای وصول مطالبات شما از گمرک و قبول دعاوی در اختلافات ناشی از امور گمرکی و بازرگانی باشد. رسیدگی به امور گمرکی بر اساس آخرین و به روز ترین قوانین در کلیه مراجع اعم از دیوان عدالت اداری و مراجع و محاکم عمومی و انقلاب و کمیسیون های بدوی و تجدیدنظر با سریع ترین زمان ممکن انجام می گیرد.

خدمات موسسه حقوقی دادیستا در دعاوی علیه گمرک

پرونده های زیادی برای شکایت از گمرک در خصوص ترخیص کالا یا موارد مشابه به سوی دیوان عدالت اداری راه می بایند! اما بسیاری از این پرونده ها بخاطر عدم آگاهی شاکی و یا نقص در پرونده و مدارک، به نتیجه مطلوبی نمی رسند. اداره گمرک یکی از بزرگترین سازمان های حکومتی است که شکایت از این سازمان را بسیار دشوار کرده است.

شکایت از گمرک نیاز به تخصص بالا و تجربه در پرونده های مربوط به دیوان عدالت اداری دارد و این امر تنها از وکیل متخصص بر می آید. در صورتیکه نیاز به وکیل با تجربه و یا مشاوره در خصوص شکایت از گمرک به دیوان عدالت اداری دارید، موسسه حقوقی دادیستا مفتخر است تا شما را به بهترین شکل یاری نماید.

موفقیت در پرونده های متعدد در این خصوص، اعتماد به نفس بالایی را برای وکلای دادیستا در این زمینه به ارمغان آورده است.

تماس با مشاوران گمرک