تغییر کاربری

تغییر کاربری اراضی

تغییر کاربری اراضی به معنای تغییر کاربرد زمین از یک حالت به حالتی دیگر است. منظور از این جمله آن است که اگر زمینی که برای یک کاربرد است، برای کاربردی دیگر مورد استفاده قرار دهیم، در واقع، کاربری زمین را تغییر داده‌ایم. مثلاً اگر یک زمین کشاورزی را به یک منطقه مسکونی تغییر دهیم، کاربری آن تغییر پیدا می‌کند و این تغییر کاربری بدون مجوز قانونی در موارد بسیاری جرم تلقی می‌شود.

مراحل انجام کار دادیستا

ارائه درخواست کتبی به کمیسیون تغییر کاربری

ارائه درخواست کتبی به کمیسیون تغییر کاربری

تعیین قیمت روز زمین

تعیین قیمت روز زمین

دریافت ۸۰٪ قیمت زمین در صندوق ذخیره ارزی

دریافت ۸۰٪ قیمت زمین در صندوق ذخیره ارزی

صدور مجوز تغییر کاربری

صدور مجوز تغییر کاربری

مشاوره و تماس

مجموعه تخصصی گروه وکلای دادیستا  با دراختیار داشتن وکلای مجرب و مسلط به قوانین مربوط و با اتکای به اعتماد شما تا رسیدن به هدف و نتیجه مورد نظرتان در کنار شما خواهد بود . و با اقدامات قانونی و حرفه ای راه رسیدن به این هدف را برای شما هموار خواهد نمود .

۰۲۱۲۲۰۱۸۸۰۹
دادیستا

سوالات متداول

در مجموع زمین کاربری‌های مختلفی دارد و همان‌ طور که گفته شد، تنها در موارد خاصی می‌توان کاربری یک زمین را تغییر داد. از جمله کاربری‌های زمین عبارت‌اند از: مسکونی، کشاورزی، زراعی، کاربری تجاری، کاربری صنعتی، اداری، بهداشتی و درمانی، پارکینگ، حمل‌ونقل وغیره.
تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی جزء آن دسته از تغییر کاربری اراضی غیرمجاز به حساب می‌آید. تنها در موارد خاصی می‌توان کاربری زمین‌های کشاورزی را تغییر داد. برای اخذ مجوز ابتدا باید درخواست تغییر کاربری در کمیسیون تغییر کاربری وزارت جهاد کشاورزی مورد تأیید قرار بگیرد.
برای این کار باید این مراحل را طی کنید: ارائه درخواست در دفاتر خدمات نوسازی، بازرسی از ملک شما توسط بازرسان خدمات نوسازی، دستور تهیه نقشه کاربری جدید ملک شما، ارائه مجوز برای تغییر کاربری اراضی، نوسازی ملک و تغییر آن.

مدارک مورد نیاز

مدارک کامل زمین
برگه درخواست از شهرداری
ارائه تصاویر مربوط به زمین
کروکی ثبتی و نقشه زمین
ارائه مدارک کارشناسی شده

وکلای تغییر کاربری

املاک و اراضی با قابلیت تغییر کاربری

بر اساس قوانین حقوقی کشور برخی از تغییر کاربری‌ها جرم تلقی نمی‌شوند و امکان تغییر کاربری اراضی وجود دارد. از مصادیق قانونی تغییر کاربری اراضی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. اگر صاحبان باغ‌ها و مناطق زراعی بخواهند خانه یا محدوده‌ای را برای سکونت خود بسازند، می‌توانند تنها یک‌بار در باغ یا منطقه زراعی خود خانه‌سازی کنند. ضمناً مساحت این خانه نباید بیش از 500 مترمربع باشد.
2. همچنین تغییر کاربری اراضی زراعی برای احداث دامپروری، پرورش ماهی، احداث گلخانه، فعالیت‌های زنبورداری، پرورش اسب، گاوداری، پرورش قارچ، پرورش کرم ابریشم و تمامی فعالیت‌های مرتبط در بخش کشاورزی و دامداری مجازاتی ندارد و قانونی تلقی می‌شود. در صورتی ‌که اراضی به مواردی به جز موارد ذکر شده تغییر کاربری داده شوند، مجازات‌های نقدی و حتی مجازات زندان در پی خواهند داشت.

رویه‌ها و شرایط تغییر کاربری اراضی

با توجه ‌به ساخت‌وسازهای غیرمجاز و مسکونی کردن بیش از حد زمین‌های زراعی و کشاورزی در طی چند سال اخیر، قانون‌گذاران در این زمینه قوانینی وضع کرده‌اند که به قانون حفظ اراضی معروف است. بر اساس این قوانین، اگر کسی بدون مجوز از وزارت جهاد کشاورزی اقدام به تغییر کاربری اراضی خود کند، نه ‌تنها مشمول مجازات‌های سنگین مالیاتی می‌شود، بلکه در صورت تکرار ممکن است تا 6 ماه مجازات زندان را متحمل شود.
کسانی که قصد تغییر کاربری اراضی خود را دارند، ابتدا باید به دبیرخانه کمیسیون تغییر کاربری در جهاد کشاورزی مراجعه کنند و در صورتی ‌که با درخواست آن‌ها موافقت شود، 80 درصد قیمت روز زمین خود را به ‌عنوان مالیات پرداخت کنند. مجوز صادر شده حدود 2 سال اعتبار دارد و طی این 2 سال متقاضی باید طبق آنچه در مجوز ذکر شده است، اقدام به تغییر کاربری خود کند. در صورتی‌ که فرد در محدوده شهری قصد تغییر کاربری داشته باشد، باید مجوز صدور پروانه ساختمان را هم از شهرداری منطقه دریافت کند.

وکیل متخصص تغییر کاربری ملک

وکیل تغییر کاربری یک فرد متخصص با دانش حقوقی کافی در زمینه املاک و مسائل حقوقی پیرامون ملک، ساخت‌وساز و تغییر کاربری است. افرادی که دارای یک زمین زراعی، کشاورزی و حتی مسکونی هستند و قصد دارند کاربری آن را تغییر دهند و استفاده دیگری از زمین خود داشته باشند، باید قوانین مرتبط با تغییر کاربری اراضی را بدانند.
وکلای تغییر کاربری کار شما را راحت کرده‌اند. این وکلای متخصص با اطلاع کافی از کلیه قوانین حقوقی مرتبط با تغییر کاربری اراضی به شما کمک می‌کنند که مسیر قانونی را برای این کار به ‌درستی و با سرعت طی کنید. به‌ علاوه، این وکلا به جهت دانش حقوقی کامل در این زمینه شما را از هرگونه تخلف و مسیر خطا و پیامدهای آن آگاه خواهند کرد و در مسیر دریافت مجوز قانونی تغییر کاربری ملک به شما کمک می‌کنند.


خدمات مؤسسه حقوقی دادیستا در خصوص تغییر کاربری

مؤسسه حقوقی دادیستا متشکل از یک تیم قوی و حرفه‌ای است که شما را در زمینه کلیه مسائل و مشکلات حقوقی‌تان راهنمایی می‌کند و در عین ‌حال، بهترین وکلا را متناسب با نیاز شما در اختیارتان قرار می‌دهد. این مجموعه صفر تا صد امور حقوقی مربوط به زمینه تغییر کاربری اراضی شما را به عهده خواهد گرفت و از مرحله درخواست برای تغییر کاربری تا بازرسی محل زمین، صدور نقشه جدید و در نهایت، صدور مجوز تغییر کاربری شما عزیزان را همراهی خواهد کرد.

نتیجه‌گیری

اگر بخواهید از ملک و زمین خود استفاده دیگری داشته باشید، نیازمند اخذ مجوز لازم برای تغییر کاربری اراضی هستید. تغییر کاربری تنها در موارد خاصی مجاز شمرده می‌شود که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد. در سرتاسر دنیا به جهت جلوگیری از تخریب و تغییر کاربری مراتع و زمین‌های کشاورزی و باغ‌ها قوانین سختگیرانه‌ای اعمال شده است. در عین ‌حال، تغییر کاربری اراضی بدون مجوز مجازات‌های سنگینی دارد و در نهایت ملک بدون مجوز تخریب خواهد شد.
برای سهولت در فرآیند تغییر کاربری اراضی می‌توانید به مؤسسه‌های حقوقی معتبر همچون مؤسسه حقوقی دادیستا مراجعه کنید. این مجموعه با داشتن بهترین وکلا و کادر مجرب می‌تواند مسیر پرونده شما را کوتاه کند و در سریع‌ترین زمان ممکن پرونده مورد نظر را به نتیجه دلخواهتان برساند.

تماس با مشاوران تغییر کاربری